Украинският президент Володимир Зеленски и американският президент Джо Байдън в Овалния кабинет на Белия дом, 21 септември 2023 година. Снимка: AP/Evan Vucci
СОФИЯ,
12.12.2023 09:02
(БТА)
ЕТИКЕТИ
Одобряването на поисканата от президента на САЩ Джо Байдън допълнителна военна помощ за Украйна на стойност милиарди долари се забави заради искания от страна на републиканците за политически опасни промени в политиките за предоставяне на убежище и други имиграционни политики в замяна за тяхната подкрепа, пише в. „Вашингтон пост“. Очаква се украинският президент Володимир Зеленски днес да изложи аргументите си за необходимостта от одобряване на помощта в изказвания пред сенаторите и на среща с председателя на Камарата на представителите Майк Джонсън, посочва изданието.
Допълнителният пакет от помощи на стойност 110,5 милиарда долара, който включва средства за подпомагане на Украйна, Израел, Тайван и за укрепване на американско-мексиканската граница, изглежда няма да бъде приет преди Конгресът да излезе във ваканция за празниците, според американското столично издание.
САЩ оглавиха усилията за екипиране и обучение на украинските сили, които това лято започнаха контраофанзива, за която официалните представители във Вашингтон и Киев се надяваха, че ще доведе до голям пробив във войната, която бързо наближава началото на третата си година, коментира „Вашингтон пост“.
Вестник „Ню Йорк таймс“ пише, че според американски и украински официални представители американските и украинските военни лидери търсят нова стратегия, която да започнат да изпълняват в началото на следващата година, за да подобрят позициите на Киев и да съживят отслабващата подкрепа за войната срещу Русия.
Стремежът към нов подход идва, след като продължилата няколко месеца контраофанзива на Украйна не успя да постигне целта си да бъдат отвоювани загубените територии и след седмици на често напрегнати срещи между висши американски служители и техните украински колеги, коментира изданието.
САЩ засилват директното предоставяне на военни съвети за Украйна и са изпратили генерал в Киев, който да прекара доста време на терен, посочва „Ню Йорк таймс“. Американците настояват за консервативна стратегия, която да се фокусира върху задържането на територията, с която разполага Украйна, както и върху окопаване и натрупване на запаси и сили в течение на годината, а украинците искат да преминат в атака, надявайки се по този начин да привлекат вниманието на света, пише вестникът.
Великобритания също преразглежда бъдещия си ангажимент за военна помощ за Украйна, пише в . „Гардиън“. Изданието цитира източник от британската отбрана, според когото бюджетът за фискалната година, започваща през април 2024 г., може да бъде „в общи линии подобен, може би дори по-висок“ от настоящия.
Окончателно решение не е взето, въпреки че се очаква тази седмица на заседание на британския Съвет за национална сигурност да бъде обсъден въпросът за бъдещата подкрепа за Киев на фона на несигурността около подкрепата от страна на САЩ, отбелязва изданието.
Великобритания се е съгласила да дари на Украйна десетки амфибийни превозни средства и плавателни съдове на фона на укрепването на нейните позиции на левия бряг на река Днепър, пише в. „Телеграф“.
Голяма част от южната фронтова линия в Украйна сега преминава по протежението на реката, която украинските въоръжени сили ще трябва да форсират, за да изтласкат руските сили от окупираните части на Херсонска и Запорожка област, както и от Крим, посочва изданието. Дарението на превозните средства и плавателните съдове е част от усилията на нова военноморска коалиция, водена от Великобритания и Норвегия, която ще достави на Украйна и два миночистача, отбелязва „Телеграф“.
Не се съобщава кога ще бъдат разположени на фронта машините и плавателните съдове, но те вероятно ще играят ключова роля при евентуални нови украински опити за форсиране на Днепър и за напредване на юг към Крим или на изток към Азовско море, коментира британският вестник.
/АГ/