Американският производител на самолети „Боинг“ (Boeing) обяви, че планира да направи промени в дизайна на своите самолети „737-9 Макс“ (737-9 MAX), предаде Ройтерс. Целта е да се предотвратят бъдещи проблеми като възникналия при полет на „Аляска еърлайнс“ (Alaska Airlines) през януари тази година.
Националният борд за транспортна безопасност (NTSB) и „Боинг“ заявиха, че все още не са установили кой е премахнал и инсталирал отново фюзелажа на този самолет по време на производството.
Органът за транспортна безопасност завърши вчера първия от двата дни изслушвания, които продължиха близо 10 часа.
Старши вицепрезидентът по качеството на „Боинг“ Елизабет Лунд заяви на изслушването, че производителят на самолети работи върху промени в дизайна, надявайки се да ги внедри в рамките на тази година и след това да преоборудва целия си флот, за да предотврати бъдещи инциденти.
Изслушванията разглеждат ключови въпроси, включително производство и инспекции на „737-9 Макс“, управлението на безопасността и системи за управление на качеството, надзор от страна на Федералната авиационна служба (FAA) и проблеми, свързани с отварянето и затварянето на фюзелажа.
„Боинг“, който обеща да направи сериозни подобрения на качеството, беше изправен пред много въпроси по време на изслушването относно производството на „737-9 Макс“ и липсата на документация.
Председателят на Националния борд за транспортна безопасност Дженифър Хоменди разкритикува вчера практиките за безопасност на производителя и каза, че трябва да предприеме стъпки за подобряването им. „Културата на безопасност се нуждае от много работа“, каза Хоменди.
Националният борд за безопасност ще насочи вниманието си днес към надзора на Федералната авиационна служба върху „Боинг“, каза Хоменди. Майк Уитакър, адвокат, служещ като администратор на Федералната авиационна администрация, каза през юни, че агенцията е била „твърде далеч“ в надзора на „Боинг“ преди инцидента.
„Имаме много въпроси“, каза Хоменди относно надзора на Федералната авиационна служба върху компанията. „Имаше известна информация“, отбеляза той, посочвайки дефекти, липсващи и неправилни документи, както и неправилни политики, които „са били проблеми от години“.
Бордът публикува също така 3800 страници с фактически доклади и интервюта от текущото разследване.
Самолетостроителят заяви, че не съществува документация, която да установи отстраняването на четири ключови липсващи болта. Лунд заяви, че „Боинг“ вече поставя ярък синьо-жълт знак върху фюзелажа при пристигането му в завода, на който с големи букви пише: „Не отваряй“. Копанията също така е добавила специфични изисквания, ако фюзелажът трябва да се отвори, и процедури, за да се гарантира, че е не е отворен по невнимание.
Дъг Акерман, вицепрезидент по качеството на доставчиците на „Боинг“, каза, че компанията има 1200 активни доставчици на компоненти за търговските й самолети и 200 одитори на качеството на доставчиците.
Самолетостроителят се съгласи миналия месец да придобиване доставчика на фюзелажи и други авиационни компоненти „Спирит аеросистъмс“ (Spirit AeroSystems).
Дефекти във фюзелажа
Джонатан Арнолд, инспектор по авиационна безопасност във Федералната авиационна служба, заяви, че системен проблем, на който е бил свидетел в завода на „Боинг“, е, че служителите не следват инструкциите.
„Това изглежда е системно, когато се отклоняват от инструкциите си“, заяви Арнолд.
Елизабет Лунд каза, че преди инцидента на 5 януари всеки фюзелаж на „737-9 Макс“, доставен на компанията от „Спирит аеросистъмс“, е имал дефекти. „Това, което не искаме, са наистина големите дефекти, които оказват влияние върху производствената система“, каза Лунд. „Започвахме да виждаме все повече и повече от този тип проблеми“, допълни тя.
Президентът и главен изпълнителен директор на „Боинг“ Карол Мъри описа различни проблеми с фюзелажите, идващи от „Спирит аеросистъмс“ в навечерието на инцидента. „Имахме дефекти. Уплътнителят беше един от най-големите“, допълни тя.
Също през юни Националният борд за транспортна безопасност заяви, че „Боинг“ е нарушил правилата при разследването, тъй като Лунд предостави непублична информация на медиите и спекулира за възможните причини, довели до инцидента.
Американският самолетопроизводител се съгласи да се признае за виновен по обвинение в престъпна измама и заговор миналия месец, както и да плати глоба от 243,6 милиона долара, за да уреди със споразумение разследване на министерството на правосъдието на САЩ за две фатални катастрофи на своите самолети „737 Макс“.