(БТА)
По повод 130 годишнината от рождението на Димитър Пешев, посолството на България в Израел организира дискусия в Музея на еврейския народ в Тел Авив. Събитието се проведе на 20 ноември, разказа пред БТА доц. д-р Ангел Джонев от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките.
„Събитието беше посетено, както от дипломатическия корпус в Израел, така и от много представители на българската общност, на спасените евреи и техните наследници, които живеят в Израел“, допълни той.
Дискусията е включвала три експозета – на доц. д-р Ангел Джонев от Института за исторически изследвания при Българската академия на науките, който е и автор на експозицията в къщата-музей „Димитър Пешев“ в Кюстендил, на д-р Ангел Чорапчиев от мемориала „Яд Вашем“ и на Рут Коен-Дар от Министерството на външните работи на държавата Израел.
Ангел Джонев е говорил за живота и дейността на Димитър Пешев, неговия принос за спасяването на българските евреи и за кюстендилските му сподвижници – Асен Суичмезов, Владимир Куртев, Иван Момчилов и Петър Михалев, както и за акцията в Парламента на 9 март 1943 година, когато Димитър Пешев, Петър Михалев, д-р Божко Ковачевски, Димитър Икономов, Сотир Янев, Иван Василев Петров и Цвятко Петков посещават министъра на външните работи Петър Габровски и остро поставят въпроса за спиране на всякакви действия срещу евреите в довоенните предели на Царство България.
„Вечерта на 9 март идва информацията, че тези мерки са отменени и българските евреи остават по местата си“, припомни доц. Джонев. По време на събитието е бил засегнат и въпроса за писмото на 43-мата народни представители до Богдан Филов, както и животът на Димитър Пешев след преврата от 9 септември 1943 година.
„Обърнато беше внимание и на живота на Пешев в обществено забвение, при положение, че вече е откраднат и приносът му за спасяването на евреите“, посочи още доц. Джонев.
Д-р Чорапчиев е говорил за признанието на Димитър Пешев от мемориала „Яд Вашем“ още приживе през 1973 година, когато Пешев, Асен Суичмезов и Асен Михалев, на 10 януари, са признати за „Праведници на народите на света“, което за Димитър Пешев се случва 40 дни преди неговата смърт на 20 февруари 1973 година, разказа доц. Джонев. Изтъкната е била и последващата благодарност към него и посмъртното му удостояване с атрибутите, които „Яд Вашем“ връчва – орден и грамота, през 2015 година.
„Това се случва при една тържествена обстановка и стичането на много представители на българската еврейска общност в Израел, когато тези атрибути са връчени на неговата внучка по брат – Нели Пешева. Днес те се намират в къщата-музей „Димитър Пешев“в Кюстендил“, посочи доц. Ангел Джонев. По време на дискусията представителят на външното министерство на Израел – Рут Коен-Дар, е запознала присъстващите с моментното състояние и активизирането на антисемитизма в света, каза още Ангел Джонев.
В рамките на събитието е била представена и изложбата „Праведникът Димитър Пешев“ с автор доц. Ангел Джонев. Изложбата включва 14 платна, на които е развит животът на Димитър Пешев, с основен акцент – спасяването на българските евреи.