(БТА)
Европейският парламент прие днес по-широкообхватен закон за защита на жертвите на трафика на хора.
Нормативният акт – директива, бе одобрен на пленарната сесия на ЕП в Страсбург с 563 гласа „за“ при 7 „против и 17 „въздържал се“.
Новият закон разширява обхвата на настоящите мерки за борба и предотвратяване на трафика на хора и оказване на по-голяма подкрепа на жертвите. Той криминализира принудителните бракове, незаконното осиновяване и експлоатация на сурогатно майчинство на равнище ЕС, разширявайки обхвата на действията на съюза срещу трафика на хора отвъд трудовата и сексуалната експлоатация.
Нормативният акт също така подобрява координацията между органите за борба с трафика на хора и органите в областта на убежището, така че жертвите на трафик, които също се нуждаят от международна закрила, да получат подходяща подкрепа и закрила, както и да се зачита правото им на убежище; криминализира използването на услуги, предоставяни от жертва на трафик, когато ползвателят знае, че жертвата е експлоатирана, за да се намали търсенето, което води до експлоатация; въвежда санкции за компании, осъдени за трафик, например чрез изключването им от тръжни процедури и от възстановяване на държавни помощи или субсидии; гарантира, че прокурорите могат да изберат да не преследват жертвите на трафик за престъпни деяния, които са били принудени да извършат, и че жертвите получават подкрепа, независимо дали сътрудничат на разследванията или не; предоставя подкрепа на жертвите, включително достъп до приюти и безопасно настаняване, със специален акцент върху най-уязвимите групи; гарантира правата на хората с увреждания и подходяща подкрепа, включително назначаване на настойници или представители на непридружени деца; позволява на съдиите да смятат разпространение на сексуални образи или видеоклипове без съгласие като утежняващо обстоятелство при произнасянето на присъди.
Съдокладчикът по директивата – испанската евродепутатка Еухения Родригес Палоп от Групата на левицата, аргументира необходимостта от новия законодателен акт с факта, че трафикът на хора е станал по-сложен, докато средствата, с които разполагат правоохранителните органи, са останали ограничени. Сегашната нормативна уредба на ЕС датира отпреди 12 години, припомни тя.
Като прие закона, Европейският парламент отговори на исканията на гражданите, изложени в заключенията на Конференцията за бъдещето на Европа, по-конкретно предложение 24(6) за борбата с трафика на хора в сътрудничество с трети държави; 42(2) за справянето с предизвикателствата по външните граници; и член 43, параграф 1, за безопасността на мигрантите, отбелязват от неговата пресслужба.
Съветът на ЕС, който представлява страните членки, също трябва да одобри официално директивата. Тя ще влезе в сила 20 дни след публикуването ѝ в Официалния вестник на ЕС, като държавите от съюза ще разполагат с две години, за да приложат нейните разпоредби.