(БТА)
Продължават усилията на местните власти за справяне с безводието, както и недоволството на хората, които имат проблем с водоснабдяването.
Жители на община Кочериново, област Кюстендил за пореден ден блокираха подходите към Рилския манастир в знак на протест срещу безводието.
Кметът на с. Стоб Славчо Гоцев каза за БТА, че организатори на протеста са местните жители. „Темата е чувствителна, хората са изнервени, протестите вероятно ще спрат, едва когато хората видят решение на проблема“, допълни той.
Проблемите на Кочериново бяха обсъдени днес и на среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството. От ведомството съобщиха, че целта е водоподаването да бъде подобрено до края на седмицата.
По време на разговора стана ясно, че ще бъде направен цялостен анализ на водоснабдителната система, която доставя питейна вода за община Кочериново, обход на деветкилометровото трасе на водопровода, който захранва общинския център и проверка дали се извършва нерегламентирано ползване на питейната вода.
БТА припомня, че за град Кочериново и селата Пороминово и Бараково водоподаването се извършва всеки ден за времето от 16:00 до 9:00 часа. В селата Драгодан и Боровец вода се подава през два дни, а в Крумово и Бураново през ден. За част от селата се доставя питейна вода с водоноски.
Според депутата от партия „Възраждане“ Димчо Димчев проблемът в община Кочериново не е в жегите. На пресконференция в Националния пресклуб на БТА в Кюстендил Димчев каза, че вода има, но тя не стига до резервоарите. „При положение, че са близко до планината, всяка една община трябва да има различни резервоари и различни разпределителни шахти“, коментира още Димчев.
„Водната асоциация в Кюстендил не функционира по начина, по който трябва това да се случва“, допълни той и даде като пример Сапарева баня, която е единствената община, където проблеми с водата няма. „Тя е единствената община, която е извън водната асоциация“, каза Димчев, като допълни, че единственият проблем в общината е липсата на пречиствателна станция.
В област Варна проблемите с безводието бяха обсъдени по време на заседанието на Областния съвет за намаляване риска от бедствия, съобщиха от пресслужбата на областна администрация в крайморския град.
Основният проблем за общините е безводието, което пресуши язовирите и наложи воден режим към настоящия момент на 12 селища. Към МРРБ е подаден списък с обекти, на територията на общини от област Варна, които се нуждаят от финансиране, за да се разрешат трайно проблемите с безводието.
До края на месеца всички кметства от общината трябва да предадат доклади за средствата, необходими за почистване на деретата. Общината е създала и система за обследване състоянието на свлачищата от въздуха, но при обилни валежи се очаква някои от тях да се активизират.
Областна администрация – Велико Търново и Областна администрация – Габрово ще работят съвместно за решаване на проблемите с безводието. Това увери областният управител на Велико Търново Ивайло Здравков на свикана от него среща по темата с водната криза, съобщиха от пресцентъра на областната администрация в старата столица.
Населените места на воден режим в двата региона са общо над 40, стана ясно по време на заседанието.
Здравков обобщи, че причините за безводието във Великотърновска област могат да се разделят най-общо в две направления – високите температури и дългия период без валежи, и старата ВиК мрежа, която на места е на над 60 години.
Като дългосрочно решение на проблема в областта Здравков посочи използването на язовир “Александър Стамболийски” за питейно-битови нужди.
Стана ясно, че за област Габрово основният проблем идва от липсата на водоизточници. Най-сериозно е положението в общините Севлиево и Трявна.
Проблемът с водоснабдяването в Тетевенско, област Ловеч бе обсъден на среща по инициатива на кмета на общината д-р Мадлена Бояджиева.
Тя обясни, че Тетевен е една от общините, които не са могли да направят воден цикъл с европейски средства, тъй като в област Ловеч няма консолидиран ВиК оператор. Затова, по думите ѝ, едно от решенията за инвестиране в сектора е новият Закон за водите, с който ще бъдат консолидирани всички ВиК оператори, което ще позволи кандидатстване за европейско финансиране.
Според кмета, за да се реши проблемът с водата, са необходими много инвестиции. Трябва да се направи сериозен анализ на състоянието на ВиК мрежата.
Областният управител Дора Стоянова каза, че следващата стъпка в решаването на проблема с водоподаването е търсенето на вода, която няма да се губи по реконструираната мрежа. Тя припомни, че е аналогичен и проблемът в общините Ловеч и Плевен.
Нивото на река Дунав при Лом, област Монтана продължава да спада и днес са измерени 127 см над морското равнище, което е с 21 см по-ниско от вчера, съобщиха от офиса на Изпълнителната агенция „Проучване и поддържане на река Дунав“.
Заради продължителното засушаване нивото на реката е ниско, а това затруднява корабоплаването. За корабите са определени места, на които да плават, за да избягват плитчините.
От днес със заповед на областния управител на Русе Драгомир Драганов започва проверка на всички изкуствени и естествени водоеми на територията на областта, съобщи пиарът на областната управа Георги Георгиев.
Сформираната междуведомствена комисия трябва до края на седмицата да даде информация за състоянието на язовирите, речните корита, деретата и канализационната инфраструктура в областта. Целта е да се извърши основен преглед на техническото и експлоатационно състояние на водните обекти, както и на съоръженията към тях.
Драганов обяснява, че захранването с питейна и битова вода в региона е чрез кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не от язовири. „Всички населени места в област Русе са обезпечени с питейна вода и няма опасност от въвеждането на воден режим“, заяви Драганов, цитиран в съобщението.
Той посочи, че само в три села в региона – Копривец, Босилковци и Брестовица, има минимална опасност от преминаване на воден режим за кратко, ако времето се задържи сухо.
/МК/