(БТА)
Учени съобщават за седми пациент, вероятно излекуван от вируса ХИВ, след като е направена трансплантация на костен мозък, предаде АФП.
Това е обявено преди началото на 25-ата Международна конференция по въпросите на СПИН, която предстои да се проведе в Мюнхен.
Пациентът е 60-годишен германец, в чието тяло вече няма следи от вируса.
Мъжът, пожелал анонимност, е наречен „новият берлински пациент“ след първия „берлински пациент“ – Тимъти Рей Браун. Той беше първият човек, обявен за излекуван от ХИВ през 2008 г. Браун почина от рак през 2020 г., припомня АФП.
Германецът, който е на 60 години, е диагностициран с ХИВ през 2009 г. Трансплантация на костен мозък му е направена за лечение на левкемия през 2015 г. Антиретровирусното лечение е спряно в края на 2018 г.
Близо шест години по-късно вирусът вече не е в тялото на мъжа, казват изследователите, които ще представят случая на конференцията в Мюнхен следващата седмица.
Въпреки че не могат да бъдат „абсолютно сигурни“, че всички следи от вируса са изчезнали, „случаят на този пациент е много показателен за излекуването от ХИВ“, казва пред АФП Кристиан Геблер, лекар в берлинската болница „Шарите“, която провежда терапията.
„Той се чувства добре и е ентусиазиран от идеята да допринесе за нашите изследователски усилия“, добавя медикът.
С над петгодишен период на ремисия германецът „е близо“ до това да се счита за излекуван, каза на пресконференция Шарън Люин, президент на Международното СПИН дружество.
Според нея този случай се различава от други пациенти с дългосрочни ремисии.
Всички, с изключение на един, са получили стволови клетки от донори на костен мозък с рядка мутация на гена CCR5, за който е известно, че предотвратява проникването на ХИВ в клетките. Донорите са наследили две копия на мутиралия ген – по едно от всеки от родителите си, отбелязва АФП.
„Новият берлински пациент“ е първият, получил стволови клетки от донор, който е наследил само едно копие – много по-често срещана конфигурация, която дава надежди за повече потенциални донори.
Доктор Люин определя случая като „обещаващ“.
„Женевският пациент“, разкрит през 2023 г., е друго изключение: той е получил трансплантация от донор без никаква мутация на този ген.
И макар тези случаи да дават надежда, че един ден вирусът ще бъде лечим, трансплантацията на костен мозък все още е много скъпа и рискована, дори немислима за повечето носители на ХИВ, отбелязва АФП.